BOOKCROSSING ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Τύπος Εκδήλωσης:
Δράση

BOOKCROSSING ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Μια πρωτότυπη πρωτοβουλία που αφορά στη δημιουργία περιβάλλοντος που θα συμβάλλει προς την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας κυρίως των φοιτητών/τριών της Σχολής Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Σπουδών, αλλά και όσων παρακολουθούν μαθήματα στο παραλιακό συγκρότημα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ανέλαβε το Π.Τ.Π.Ε. από τον  Ιανουάριο του 2013. Η ιδέα ανήκει στην Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Π.Τ.Π.Ε. Τασούλα Τσιλιμένη, που έθεσε σε λειτουργία ένα «εσωτερικό» Bookcrossing, αρχικά «ελευθερώνοντας» βιβλία της προσωπικής της βιβλιοθήκης και στη συνέχεια  βιβλία που έστειλαν για το σκοπό αυτό διάφοροι εκδότες, όπως Καστανιώτης, Μεταίχμιο, Ψυχογιός και Ωκεανίδα.

Η Γ.Σ. του Π.Τ.Π.Ε. ενέκρινε την πρωτοβουλία αυτή και αυτή τη στιγμή 50 βιβλία, που  φέρουν ένα ενημερωτικό σημείωμα στο εσώφυλλό τους για τον τρόπο λειτουργίας του bookcrossing, έχουν αφεθεί σε διάφορα σημεία και χώρους του κτηρίου, όπως αίθουσες, αμφιθέατρα, κυλικείο, τουαλέτες, κάδους για καπνιστές, σκάλες, ασανσέρ κ.λπ. και έχουν γίνει ανάρπαστα! Τα βιβλία μολονότι απευθύνονται σε φοιτητές, είναι ελεύθερα να ταξιδέψουν και στα χέρια όποιου άλλου τα «βρει».  Στη διαδικασία αυτή μπορεί να συμμετέχει και όποιος άλλος επιθυμεί, ελευθερώνοντας δικά του βιβλία, υιοθετώντας τον τρόπο λειτουργίας του bookcrossing, όπως έχει ορισθεί από τη κ. Τσιλιμένη, ώστε, κάτω από προϋποθέσεις, να μπορούν να προκύψουν ίσως μελλοντικά κάποια στοιχεία που θα αφορούν την κίνηση των βιβλίων.

Νατάσα Καρακατσάνη - Photo 1
Νατάσα Καρακατσάνη - Photo 2