Οργάνωση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος Ι

Διδάσκων:
Λαΐνας Αθανάσιος

Περιγραφή του μαθήματος

Σκοπός του μαθήματος είναι η συστηματική μελέτη και η σφαιρική παρουσίαση του εκπαιδευτικού (ακριβέστερα του σχολικού) συστήματος στην Ελλάδα και η εξοικείωση των φοιτητών / φοιτητριών με το ισχύον θεσμικό πλαίσιο οργάνωσης, διοίκησης και λειτουργίας της σχολικής εκπαίδευσης.

Με την παρακολούθηση των δύο ομότιτλων μαθημάτων [‘Οργάνωση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος Ι & ΙΙ’] θα δοθεί η δυνατότητα στις φοιτήτριες / στους φοιτητές, ως μελλοντικούς εκπαιδευτικούς, να γνωρίσουν το περιβάλλον και το θεσμικό πλαίσιο όπου αναμένεται να εργασθούν, να κατανοήσουν πληρέστερα το ρόλο τον οποίο θα κληθούν ν' αναλάβουν και να συνειδητοποιήσουν τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που θα έχουν ως λειτουργοί της δημόσιας εκπαίδευσης.

Επιπρόσθετα, το μάθημα αυτό θα υποβοηθήσει τους φοιτητές / τις φοιτήτριες να κατανοήσουν άλλα μαθήματα που αναφέρονται είτε στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα είτε στα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών.

Κατά τη διάρκεια των παραδόσεων του υποχρεωτικού μαθήματος   ‘Οργάνωση του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος  Ι’ (3ο και 4ο εξάμηνο σπουδών) αναπτύσσονται ποικίλα θέματα όπως: H έννοια του εκπαιδευτικού συστήματος και τα κύρια χαρακτηριστικά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος.  Οι συνταγματικές προβλέψεις για την εκπαίδευση στην Eλλάδα.  Δομή και διοικητικά όργανα του εκπαιδευτικού συστήματος  (α) στο εθνικό (κεντρικό) επίπεδο,  (β) στο περιφερειακό - τοπικό επίπεδο (κατά περιφέρεια, νομό και δήμο) και  (γ) στο σχολικό επίπεδο διοικητικής οργάνωσης. Διεθνείς οργανισμοί και ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.  Oι οργανώσεις των εκπαιδευτικών και οι οργανώσεις των γονέων στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Η χρηματοδότησης της δημόσιας σχολικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα Διάρθρωση του εκπαιδευτικού συστήματος κατά βαθμίδα εκπαίδευσης και τύπο σχολείου: βασικός κορμός (πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια γενική και δευτεροβάθμια τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση).

Αναμενόμενα  μαθησιακά αποτελέσματα

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της παρακολούθησης του μαθήματος αυτού οι φοιτητές / -τριες αναμένεται να:

► γνωρίζουν τα κύρια χαρακτηριστικά του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος και ιδιαίτερα του συστήματος της σχολικής εκπαίδευσης.

► έχουν μια σαφή εικόνα της δομής και του τρόπου λειτουργίας του συστήματος της σχολικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα

► αναγνωρίζουν τους πολιτικούς θεσμούς, τα διοικητικά όργανα και τους λοιπούς φορείς που λειτουργούν σε κάθε επίπεδο διοικητικής οργάνωσης, τη σύνθεσή τους και τις αρμοδιότητές τους

► κατανοούν τις σχέσεις, την αλληλεξάρτηση και τις αλληλεπιδράσεις που αναπτύσσονται μεταξύ των διαφόρων διοικητικών θεσμών που λειτουργούν είτε στο ίδιο διοικητικό επίπεδο είτε σε διαφορετικά επίπεδα διοικητικής οργάνωσης

► έχουν αποκτήσει πληροφορίες για τη διαχρονική εξέλιξη και διαμόρφωση των σημαντικότερων διοικητικών θεσμών του συστήματος της σχολικής εκπαίδευσης

► γνωρίζουν τους διαφόρους τύπους σχολικών μονάδων στην Ελλάδα και τα βασικά χαρακτηριστικά κάθε τύπου σχολείου

► έχουν αποκτήσει βασικές γνώσεις και δεξιότητες για την άσκηση διοικητικών καθηκόντων, τα οποία ενδεχομένως κληθούν να αναλάβουν ως εκπαιδευτικό προσωπικό ή ως διοικητικά στελέχη της σχολικής εκπαίδευσης

► κατανοούν τη σημασία της εκπαιδευτικής νομοθεσίας / του δικαίου για τη λειτουργία του συστήματος της σχολικής εκπαίδευσης και των μονάδων του

► είναι σε θέση να συσχετίζουν τις νομοθετικές προβλέψεις και τους θεσμούς του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος με αντίστοιχες ρυθμίσεις άλλων εκπαιδευτικών συστημάτων.

Αξιολόγηση

Γραπτές εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου με ερωτήσεις γνώσεων (σύντομης απάντησης)

Διδακτική Μεθοδολογία

Διαλέξεις