Πρακτική Άσκηση και Σεμινάριο Πρακτικής Άσκησης

ΠΥ
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος:

Σκοπός του μαθήματος είναι να παρέχει στις/στους μελλοντικές/ούς εκπαιδευτικούς ένα υποστηρικτικό πλαίσιο μετάβασης από το ακαδημαϊκό στο εργασιακό περιβάλλον, εξοικειώνοντας τους με πολύπλευρες επιστημονικές & επαγγελματικές απαιτήσεις των παιδαγωγών προσχολικής εκπαίδευσης. Στη διάρκεια του μαθήματος, οι φοιτήτριες/τές αναμένεται να συνδέσουν τη θεωρία με την πράξη, να εξοικειωθούν και να εφαρμόσουν καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις, να υλοποιήσουν τον σχεδιασμό του εκπαιδευτικού έργου που έχουν αναπτύξει, να εξοικειωθούν με τον γενικότερο προγραμματισμό και την εκπαιδευτική πράξη, τον αναστοχασμό και την ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας για την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου. Στο πλαίσιο του μαθήματος, οι φοιτήτριες/τές συμμετέχουν σε θεωρητικές και εργαστηριακές συναντήσεις του μαθήματος, καθώς και υλοποιούν πρακτική άσκηση σε εκπαιδευτικές δομές προσχολικής εκπαίδευσης.

Αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα:

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτήτριες/τές θα είναι ικανές/οί να αλληλεπιδρούν με παιδιά προσχολικής ηλικίας στις εκπαιδευτικές δομές προσχολικής εκπαίδευσης, να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες αυτενέργειας και επαγγελματικής επινοητικότητας στην αντιμετώπιση τυχόν παιδαγωγικών προβλημάτων στις τάξεις, να σχεδιάζουν και αναπτύσσουν καινοτόμες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, να εφαρμόζουν καινοτόμες διδακτικές προσεγγίσεις με ολοκληρωμένο τρόπο, να αναστοχάζονται -ατομικά και ομαδικά- το εκπαιδευτικό έργο που υλοποιήθηκε στην περίοδο της πρακτικής άσκησης.

Αξιολόγηση:

Η αξιολόγηση του μαθήματος πραγματοποιείται με ομαδικές εργασίες των φοιτητριών/τών (Φάκελος πρακτικής άσκησης)

Διδακτική μεθοδολογία:

Θεωρητικές διαλέξεις, σεμιναριακές συναντήσεις, εργασία σε ομάδες, υλοποίηση πρακτικής άσκησης. Η εργαστηριακή μορφή του μαθήματος προϋποθέτει τη συμμετοχή των φοιτητριών/τών στις δράσεις του μαθήματος.

Δικτυακή θέση μαθήματος:

Στην πλατφόρμα e-class του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://eclass.uth.gr/courses/ECE_U_183/