Πολυτροπικά Κείμενα: Ανάλυση, Κατανόηση και Παραγωγή

ΓΛ0620
Εξάμηνο:

Περιγραφή μαθήματος

Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών/-τριών με τη θεωρία της πολυτροπικότητας και την ανάλυση πολυτροπικών κειμένων για παιδιά προσχολικής ηλικίας. Οι στόχοι του μαθήματος διατυπώνονται ως εξής: α) κατανόηση των ορίων του πολυτροπικού γραμματισμού και της πολυτροπικής κατασκευής των κειμένων, β) ανάλυση πολυτροπικών κειμένων και γ) διεξαγωγή έρευνας για τις διαδικασίες με τις οποίες τα παιδιά προσεγγίζουν τα πολυτροπικά κείμενα. Στο μάθημα παρουσιάζεται η συνεισφορά των ποικίλων τρόπων στη νοηματοδότηση προφορικών και γραπτών κειμένων, αναλύονται πολυτροπικά κείμενα από τους φοιτητές και τις φοιτήτριες στο πλαίσιο εργαστηρίων, παρουσιάζονται και συζητούνται οι διαδικασίες κατανόησης και παραγωγής πολυτροπικών κειμένων από παιδιά μικρών ηλικιών και διεξάγονται αντίστοιχες έρευνες μικρής κλίμακας.

Προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Στη διάρκεια του μαθήματος οι φοιτητές και οι φοιτήτριες αναμένεται:

• να κατανοήσουν την έννοια και τη σημασία της πολυτροπικότητας
  • να συνειδητοποιήσουν τη συνεισφορά των ποικίλων τρόπων στη διαμόρφωση του νοήματος σε πολυτροπικά κείμενα
  • να εξοικειωθούν με την ανάλυση κειμένων
  • να διεξαγάγουν έρευνες ώστε να αντιληφθούν τους τρόπους με τους οποίους παιδιά μικρών ηλικιών κατανοούν το νόημα πολυτροπικών κειμένων και παράγουν πολυτροπικά κείμενα

Αξιολόγηση

Η αξιολόγηση του μαθήματος περιλαμβάνει δύο εργασίες: η πρώτη αφορά την ανάλυση πολυτροπικών κειμένων και η δεύτερη αφορά τους τρόπους με τους οποίους παιδιά μικρών ηλικιών προσεγγίζουν και παράγουν πολυτροπικά κείμενα. Οι εργασίες είναι ομαδικές.

Διδακτική Μεθοδολογία

Εισαγωγή θεωρητικών ζητημάτων με βάση τη σχετική βιβλιογραφία - Συζήτηση – Εργαστήρια ανάλυσης κειμένων – Βίντεοπροβολές - Διεξαγωγή έρευνας

multimodal_texts_syllabus.pdf40.92 KB