Ημερίδα «A όπως Ανήλικος, Αλλοδαπός, Άσυλο Αιτών»

Τύπος Εκδήλωσης:
Ημερίδα

«Α όπως Ανήλικος, Αλλοδαπός, Άσυλο Αιτών»

Προσφυγική ταυτότητα και εκπαίδευση

Ημερίδα με τίτλο «Α όπως Ανήλικος, Αλλοδαπός, Άσυλο Αιτών» οργανώνεται την Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2014, στις 18:00, στο αμφιθέατρο «Γιάννης Κορδάτος» (παραλιακό συγκρότημα Π.Θ., ισόγειο κτηρίου «Α. Δελμούζος»), από το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, σε συνεργασία με τον Ξενώνα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων Ανηλίκων Αιτούντων Άσυλο, της Κοινωνικής Οργάνωσης Υποστήριξης Νέων ΑΡΣΙΣ, που λειτουργεί στη Μακρινίτσα. Η ημερίδα, εκτός από την παρουσίαση των δράσεων του Ξενώνα, ο οποίος παρά τα αρκετά χρόνια λειτουργίας, συνεχίζει να είναι άγνωστος στην πλειονότητα των συμπολιτών μας, θα προσεγγίσει ευρύτερα θέματα που αφορούν τη μεταναστευτική πολιτική, τη συνεργασία του Πανεπιστημίου με τον Ξενώνα στο πλαίσιο ακαδημαϊκών μαθημάτων, καθώς και απόψεις τόσο των νέων που φιλοξενούνται στο Ξενώνα όσο και φοιτητριών του Πανεπιστημίου.

Με τη λήξη της ημερίδας, στο ισόγειο του κτηρίου Τσικρίκη (Ιάσονος & Γαμβέτα) θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφίας της Νατάσας Καρακατσάνη με τίτλο «Destination Unknown». Την έκθεση απαρτίζουν πορτρέτα εφήβων που φιλοξενήθηκαν ή συνεχίζουν να φιλοξενούνται στον Ξενώνα και αποτελεί μια αναφορά στο φαινόμενο των “παιδιών σε κίνηση”, τα οποία για λόγους επιβίωσης αναγκάζονται να μεταναστεύσουν χωρίς συγκεκριμένο προορισμό.

programma_imeridas.docx14.3 KB
Ημερίδα «A όπως Ανήλικος, Αλλοδαπός, Άσυλο Αιτών»