Εργαστήριο "Οι Παιγιώδεις Κουλτούρες στον Δρόμο: Χωροευαίσθητα Φορητά Παιχνίδια και οι Εκπαιδευτικές τους Δυνατότητες"

Τύπος Εκδήλωσης:
Εργαστήριο

Tο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης οργανώνει εργαστήριο με θέμα

Οι παιγνιώδεις κουλτούρες στο δρόμο: χωροευαίσθητα φορητά παιχνίδια και οι εκπαιδευτικές τους δυνατότητες

To εργαστήριο αυτό, έχει σαν σκοπό να αποτελέσει αφετηρία συζήτησης πάνω στις σύγχρονες εξελίξεις στον δημιουργικό τομέα των αστικών υβριδικών παιχνιδιών. Θα μιλήσουμε για φεστιβάλ παιχνιδιών πόλης, για υβριδικά παιχνίδια, για παιγνιώδεις εμπειρίες αφήγησης και απόπειρες ένταξης σε τυπικό και άτυπο εκπαιδευτικό περιβάλλον, στην γενική και ειδική αγωγή. Θα εξερευνήσουμε εάν και πώς, τα λεγόμενα αστικά νέα μέσα, διαμορφώνουν τον δημόσιο χώρο, την εμπειρία που βιώνουν οι χρήστες του δημόσιου χώρου μέσα από τα άυλα δίκτυα και θα αναζητήσουμε τις εκπαιδευτικές και κοινωνικές τους διαστάσεις.

Παρασκευή 7 Νοέμβρη, 16.00-19.00, Αίθουσα Η/Υ, 1ος όροφος, Κτίριο Παπαστράτου

Εισηγήτριες

Μαρία Σαριδάκη  - Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα ΜΜΕ, Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ, Πανεπιστήμιο Αθηνών & Athens Plaython

Ελένη Κολοβού - MAA, Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός & Σχεδιάστρια Παιχνιδιών