Εικονογραφημένο παιδικό βιβλίο

ΙΕ
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος

Το εικονογραφημένο βιβλίο είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία βιβλίου και συνδέεται κυρίως με την προσχολική εκπαίδευση. Σκοπός του μαθήματος αυτού είναι (α) γνωριμία των φοιτητών με αυτό το ιδιαίτερο είδος παιδικού λογοτεχνικού βιβλίου και (β) η συστηματική και εντατική εντρύφηση στην ερμηνευτική και διδακτική του προσέγγιση. Οι στόχοι διατυπώνονται ως εξής: (α) Η κριτική προσέγγιση των υποκατηγοριών του εικονογραφημένου και η αναφορά στις θεωρίες που επιχειρούν την ερμηνεία του, (β) η κατανόηση της πολυσημίας του και η σχέση του με τα παιδιά και τον διαμεσολαβητή ενήλικα, και (γ) η ερμηνεία της σχέσης εικόνας και κειμένου και περικειμένου. Θα μας απασχολήσουν όψεις του εικονογραφημένου καθώς και τρόποι ανάγνωσης του βιβλίου αυτού στο νηπιαγωγείο. Το μάθημα επιχειρεί να εφαρμόσει στην πράξη τις αρχές της διδακτικής της λογοτεχνίας. Οι φοιτητές/τρες θα μυηθούν στον τρόπο επιλογής αξιόλογων εικονογραφημένων βιβλίων, στον τρόπο ανάγνωσης τους και στο σχεδιασμό δραστηριοτήτων με αυτά, ώστε να αναπτυχθεί ο κριτικός και λογοτεχνικός γραμματισμός. Θα εξεταστεί η σύνδεσή του με άλλα γνωστικά αντικείμενα. Θα εστιάσουμε στις αφηγηματικές κατηγορίες του θέματος, της πλοκής, των χαρακτήρων, της οπτικής γωνίας, της μεταμυθοπλασίας και της διακειμενικότητας, καθώς έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάθε κείμενο μυθοπλασίας Ακόμη το μάθημα αποσκοπεί σε διδακτικές εφαρμογές με τρόπο ώστε τα παιδιά να αποκτούν βασικές αρχές φιλαναγνωσίας και πρώτης επαφής με παιδική λογοτεχνία.

Αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτήτριες και οι φοιτητές αναμένεται να

• γνωρίζουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του εικονογραφημένου βιβλίου

• γνωρίζουν τα είδη του (wordless book, pricturebook…)

• αξιοποιούν τα περικειμενικά στοιχεία στις διδακτικές εφαρμογές

• γνωρίσουν βασικά ζητήματα λογοτεχνικού και κριτικού γραμματισμού

• χρησιμοποιούν τη γνώση απόκτησαν ώστε να επιλέγουν βιβλία

• αποκτήσουν τη γνώση και εμπειρία που απόκτησαν ώστε να σχεδιάσουν δραστηριότητες με εικονογραφημένα

Αξιολόγηση

Γραπτή τελική εξέταση που περιλαμβάνει ανάλυση και συγκριτική αξιολόγηση στοιχείων θεωρίας του εικονογραφημένου βιβλίου. Προαιρετική εργασία. Σε περίπτωση που οι φοιτήτριες επιλέξουν την εκπόνηση εργασίας, τότε η τελική αξιολόγηση διαμορφώνεται ως εξής: (α) Γραπτές εξετάσεις (60%) (β) Παράδοση Εργασίας σε θεματική σχετική με το περιεχόμενο του μαθήματος (40%). Tα κριτήρια τελικής αξιολόγησης του μαθήματος είναι αναρτημένα και προσβάσιμα από όλους στο e-class.

Διδακτική μεθοδολογία

Εισηγήσεις με χρήση ppt, συζήτηση, επισκέψεις σε χώρους βιβλιοπωλείων/βιβλιοθηκών.

eikonografimeno_paiidko_vivlio.docx130.88 KB