Ημερίδα ΠΤΠΕ και ΠΤΔΕ με τίτλο "Διδάσκοντας και Μαθαίνοντας... στο Σκοτάδι: Η Εκπαίδευση στον Κινηματογράφο - Ο Κινηματογράφος στην Εκπαίδευση"

Τύπος Εκδήλωσης:
Ημερίδα

«ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ…ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ»:

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ –

Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Τα Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής και Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνουν το Σάββατο 9 Μαΐου ημερίδα με τίτλο «ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ…ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ: Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ - Ο ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», στο Αμφιθέατρο Κορδάτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (Κτήριο Παπαστράτου, Παραλία Βόλου, έναρξη στις 9:30).

Σκοπός της ημερίδας είναι η ανάδειξη της διαδραστικής σχέσης μεταξύ κινηματογράφου και εκπαίδευσης. Οι κινηματογραφικές ταινίες αποτελούν ένα εξαιρετικό διδακτικό μέσο για την προσέγγιση πολλών και διαφορετικών θεμάτων που διδάσκονται στο σημερινό σχολείο.  Συγχρόνως, η εκπαίδευση είναι θέμα πολλών κινηματογραφικών ταινιών τόσο στην Ελλάδα όσο και διεθνώς.

Στην ημερίδα θα μιλήσουν διδάσκοντες και φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ερευνητές και εκπαιδευτικοί που αξιοποιούν τον κινηματογράφο στη διδακτική πράξη, καθώς και φίλοι του κινηματογράφου. Η ημερίδα οργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος «Η εκπαίδευση στον κινηματογράφο» που διδάσκεται από κοινού στα Παιδαγωγικά Τμήματα Δημοτικής και Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (διδάσκοντες: Ν. Χανιωτάκης και Κ. Μάγος).

Στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης της Ημερίδας.

------

Πρόγραμμα Ημερίδας

Βόλος, Σάββατο 9 Μαΐου 2015

09.30-10.00: Εγγραφές

10.00-10.15: Τι είναι, λοιπόν, κινηματογράφος;

Γ. Στρατουδάκης, Φωτογράφος, Editor

10.15-10.30: Ο κινηματογράφος στην εκπαίδευση. Όψεις και προοπτικές

A. Κορκοβέλου, Eκπαιδευτικός, ΜΑ Επικοινωνίας και ΜΜΕ

10.30-10.45: Αναστοχασμός στο μάθημα «Η εκπαίδευση στον κινηματογράφο»

Ν. Χανιωτάκης & Κ. Μάγος, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

10.45-11.00: Απόψεις φοιτητών/τριών – Προβολή βίντεο από το μάθημα

11.00-11.15: Κινηματογραφική και φωτογραφική εικόνα στο δημοτικό σχολείο

Φ. Κωνσταντινίδης, Διευθυντής του  16ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου

11.15-11.45: Συζήτηση

11.45-12.00: Διάλειμμα

12.00-13.30: Παράλληλα Εργαστήρια*

·        Εργαστήριο 1ο: Ξεκλειδώνοντας μια κινηματογραφική ταινία

Α. Κορκοβέλου

·        Εργαστήριο 2ο: Από την ιδέα στη μορφοποίηση. Εισαγωγή στο ντοκιμαντέρ: Κατευθύνσεις και επιλογές

Γ. Στρατουδάκης - Ν. Καρακατσάνη

·        Εργαστήριο 3ο: Η αξιοποίηση των ταινιών μικρού μήκους στη διδακτική πράξη

Κώστας Μάγος & Νίκος  Χανιωτάκης

* Για τη συμμετοχή στο εργαστήριο χρειάζεται να υπάρξει προεγγραφή στην έναρξη της ημερίδας. Κάθε εργαστήριο θα δεχθεί 25 συμμετέχοντες/ουσες.