Κινητική και Δημιουργική Έκφραση στην Προσχολική Εκπαίδευση: Θεωρία και Πράξη

ΤΕ
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος-στόχοι

Σκοπός του μαθήματος είναι η πρόσληψη και κατανόηση του ενσώματου χαρακτήρα της γνώσης στη διδασκαλία και μάθηση μέσω του χορού, και η αντίληψη του σώματος ως μέσου δράσης, αναστοχασμού και πολιτισμικής δημιουργίας. Οι στόχοι διατυπώνονται ως εξής: (α) προσέγγιση της δημιουργικότητας ως μια μορφή ατομικής έκφρασης σε συνδυασμό με την υπάρχουσα γνώση, και (β) επαφή με την πολυμορφία των εκφραστικών μέσων της τέχνης του χορού. Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές θα επεξεργαστούν διάφορα θέματα μέσα από αυτοσχεδιαστικές δραστηριότητες, που αποτελούν το βιωματικό πλαίσιο εξερεύνησης των αισθητικών στοιχείων του χορού, ανάπτυξης της δημιουργικότητας και της ικανότητας επικοινωνίας μέσω της κίνησης του σώματος. Επίσης, αν και η προσέγγιση της κίνησης παραμένει τεχνικά απλή, το μάθημα έχει εξελικτική μορφή, καθώς περιλαμβάνει κριτική και αναστοχαστική θεώρηση του χορού, βάσει ιδεών που προέρχονται από διάφορους καλλιτεχνικούς και επιστημονικούς τομείς.

Αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Οι φοιτήτριες και οι φοιτητές θα αντιληφθούν τον χορό ως σωματική κίνηση οργανωμένη σε σχήματα στον χώρο και το χρόνο, και θα διερευνήσουν πώς λειτουργεί η κίνηση σε άλλα είδη τέχνης (θέατρο, παντομίμα, αφήγηση, μουσική) και μορφές επιτελεστικής συμπεριφοράς.

Αξιολόγηση

Η αξιολόγηση περιλαμβάνει τον σχεδιασμό μιας σειράς μαθημάτων χορού με διαθεματική προσέγγιση, ή και ατομική γραπτή εργασία με άξονες την θεωρητική ανάλυση του χορού στο πλαίσιο των θεματικών του μαθήματος.

Διδακτικές μέθοδοι

Βιωματική εμπειρία της κίνησης μέσω μίμησης, ελεύθερης ή και καθοδηγούμενης εξερεύνησης, επίλυσης προβλήματος, αυτοσχεδιασμού και αυτοσχεδιασμού με επαφή. Ανάλυση του πλαισίου και περιεχομένου του σύγχρονου χορού με τη μορφή διαλέξεων και συζητήσεων.

kinitiki_kai_dimioyrgiki_ekfrasi_stin_prosholiki_ekpaideysi.pdf174.41 KB