Συμπόσιο "Μαθηματικά, Μουσική, Εικόνα και Παιδιά σε Κίνηση: Για μια Σχέση Δημιουργικού Πειραματισμού"

Τύπος Εκδήλωσης:
Συμπόσιο
Mαθηματικά, μουσική, εικόνα, και παιδιά σε κίνηση:
για μια σχέση δημιουργικού πειραματισμού

Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016
Αμφιθέατρο Κορδάτου
Πώς συνδέονται μεταξύ τους ‘αφαιρετικές ιδέες’ όπως τα μαθηματικά, η μουσική ή η εικόνα και πώς τα παιδιά μετα-κινούνται μεταξύ αυτών παράγοντας νοήματα με πιθανές προεκτάσεις και επιρροές στη σύγχρονη καθημερινή ζωή; Τι είδους πειραματισμούς αποτολμούμε γύρω από τέτοιες συνθέσεις μαζί με τα παιδιά, αλλά και με τα διαθέσιμα υλικά και τις αντίστοιχες έννοιες, και τι δυναμικό δημιουργικότητας ενέχουν αυτοί οι πειραματισμοί;
Tην Παρασκευή 18 Μαρτίου 2016, το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας οργανώνει μια καλλιτεχνική-εκπαιδευτική συνάντηση με θέμα «Μαθηματικά, μουσική, εικόνα και παιδιά σε κίνηση» η οποία στοχεύει να δώσει το έναυσμα για τη συζήτηση των παραπάνω στη βάση της παρουσίασης τριών πειραματικών εργαστηρίων, όπου η γεωμετρία συναντά τα παιδιά μέσω του Ντε Κίρικο, παιδιά δημοτικού συνθέτουν ηλεκτροακουστική μουσική φλερτάροντας με ιδέες που σχετίζονται με φυσικoμαθηματικές διαδικασίες, και παιδιά Γυμνασίου και Λυκείου αυτοσχεδιάζουν και δημιουργούν συλλογικά κομμάτια με σαφείς αναφορές σε μαθηματικές έννοιες. Το συμπόσιο ολοκληρώνεται με συναυλία της χορωδίας και της ορχήστρας του Αμερικανικού Κολεγίου Ελλάδος- Pierce στην οποία θα παρουσιαστούν και έργα τα οποία έφτιαξαν τα παιδιά αυτά διαβάζοντας με μουσικό τρόπο συγκεκριμένες μαθηματικές διαδικασίες.

17.00 - 17.10  Έναρξη
17.10 - 17.30  ΑνθρωποΓεωμετρίες στη  γειτονιά του Ντε Κίρικο. 3ο Γυμνάσιο και Μουσικό Σχολείο Βόλου. Επιμέλεια: Άννα Χρονάκη και Χρύσα Παπασαράντου

17.30 – 18.00 Σύνθεση ηλεκτροακουστικής μουσικής με μικρά παιδιά. 9ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου. Επιμέλεια: Νίκος Παπαθανασίου και Κωστής Δρυγιανάκης.
18.00 - 19.00 Δημιουργικοί Πειραματισμοί - Ήχοι, εικόνες, μαθηματικά, μουσική και άλλα επικίνδυνα πράγματα στα χέρια των παιδιών.
Tοποθετήσεις: Δώρα Παναγοπούλου, Ορέστης Χατζηνάκης, Νίκος Παπαθανασίου,  Kωστής Δρυγιανάκης, Άννα Χρονάκη, Πάνος Κανελλόπουλος
Σχολιασμός: Ειρήνη Νάκου
19.00 - 20.00 «Πάντα κατ' αριθμόν γίγνονται»: Συναυλία της Χορωδίας και της Ορχήστρας του Αμερικανικού Κολεγίου Ελλάδος –PIERCE. Επιμέλεια: Δώρα Παναγοπούλου και Ορέστης Χατζηνάκης
Οργάνωση:
Παναγιώτης Κανελλόπουλος και Άννα Χρονάκη, ΠΤΠΕ