Τύπος Εκδήλωσης:
Άλλο

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Την Τρίτη 21 Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο η εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης. Την εκδήλωση, όπως κάθε χρόνο, είχε οργανώσει η Κατεύθυνση Λογοτεχνίας και Παιδικού Βιβλίου, του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, και συντόνισε η Αν. καθ. Τσιλιμένη Τασούλα. Η ομάδα ποίησης 2017, από νωρίς επισκέφτηκε τα γραφεία μελών ΔΕΠ και διοικητικού προσωπικού του ιδρύματος και μοίρασε στίχους σε όλους. Στη συνέχεια συγκεντρώθηκαν στη Θόλο και έστησαν την «Κολόνα της Ποίησης», στην οποία τοποθέτησαν ποιήματα. Η Θόλος γέμισε κόσμο, μέλη ΔΕΠ που συμμετείχαν στη δράση, όπως ο καθ. Α. Μαγουλιώτης, η λέκτορας Ε. Σηφάκη κ.α., καθώς και μαθητές του 6ου και 2ου δημοτικού σχολείου Βόλου που διάβασαν και έγραψαν τα δικά τους ποιήματα. Η δράση συνεχίστηκε με αναγνώσεις ποιημάτων στην παραλία και στην πλατεία του Αγ. Νικολάου. Τέλος οι φοιτήτριες μοίρασαν στίχους στον πεζόδρομο της οδού Ερμού. Στην εκδήλωση πήραν μέρος και απήγγειλαν στίχους και άλλοι πολίτες του Βόλου, μεταξύ των οποίων ο ηθοποιός Δημήτρης Δακτυλάς και ο ποιητής Αντώνης Αντωνίου.