ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΊΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ

ΤΟΥ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΊΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Ο Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, καθηγητής Απόστολος Μαγουλιώτης, ο Αναπληρωτής Πρόεδρος του Π.Τ.Π.Ε.  Π.Θ. Επίκουρος Καθηγητής Κωνσταντίνος Μάγος, τα μέλη του Διδακτικού Προσωπικού και  του Προσωπικού της Γραμματείας και οι φοιτητές/τριες του Π.Τ.Π.Ε., σε συνεργασία με εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, ορμώμενοι από την επιθυμία επικοινωνίας με τους/τις παλαιότερους/ες και νεότερους/ες αποφοίτους/ες του Τμήματος, οργανώνουν  εορταστική εκδήλωση για τα τριάντα χρόνια λειτουργίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Η εκδήλωση περιλαμβάνει:

1) Μουσικοκινητικές δραστηριότητες με τη συμμετοχή διδασκόντων/ουσών και φοιτητών/τριών του Τμήματος, καθώς και μαθητών/τριών Νηπιαγωγείων

2) Χαιρετισμούς από διδάσκοντες/ουσες, φοιτητές/τριες και μέλη του ΔΣ του φοιτητικού συλλόγου του Τμήματος

3) Παρουσίαση  επετειακού τόμου για τα τριάντα χρόνια λειτουργίας του Π.Τ.Π.Ε. του Π.Θ.

Τα κείμενα του τόμου προβάλλουν:

α) τα μέλη του διδακτικού προσωπικού κατά τη διάρκεια των τριάντα χρόνων

β) την εξέλιξη των σπουδών στο Π.Τ.Π.Ε.

γ) τα αποτελέσματα έρευνας σχετικά με το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του Π.Τ.Π.Ε. μέσα από τις αντιλήψεις των αποφοίτων

δ) τις δράσεις εξωστρέφειας του Π.Τ.Π.Ε. μέσα από τίτλους και αφίσες συνεδρίων, ημερίδων, θεατρικών και κουκλοθεατρικών παραστάσεων, εκθέσεων και άλλων εκδηλώσεων

ε) πλούσιο φωτογραφικό υλικό από τις δράσεις του Τμήματος κατά τη διάρκεια των τριάντα χρόνων λειτουργίας του.

4) Μουσικό δρώμενο ως κλείσιμο της εκδήλωσης.

Θα χαρούμε πολύ, να παρευρεθείτε στην παραπάνω εορταστική εκδήλωση, η οποία θα πραγματοποιηθεί, με ελεύθερη είσοδο, το Σάββατο 11 Μαΐου 2019, στις 11.00 π.μ., στο  κτήριο Παπαστράτου του Παραλιακού Συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στον Βόλο.