Ενδυναμώνοντας τη Σχέση των Παιδιών με τη Φύση

Διδάσκων:
Τσεβρένη Ίριδα

Περιγραφή του μαθήματος

Σκοπός του μαθήματος είναι η ανάδειξη των ωφελειών της ενδυνάμωσης της σχέσης των παιδιών με τη φύση, ιδιαίτερα των παιδιών που κατοικούν στα αστικά κέντρα και είναι αποξενωμένα από το φυσικό κόσμο. Το πλαίσιο του μαθήματος διαμορφώνεται από τη σύνθεση αρχών και μεθόδων της Περιβαλλοντικής Φιλοσοφίας και της Παιδαγωγικής. Βασική επιδίωξη είναι η εμβάθυνση και ο αναστοχασμός των φοιτητριών και των φοιτητών πάνω στη σχέση του ανθρώπου με τη φύση, καθώς και η διερεύνηση παιδαγωγικών αρχών και διδακτικών μεθόδων και πρακτικών που θα μπορούν να αξιοποιηθούν ως βάση για το σχεδιασμό και την υλοποίηση εκπαιδευτικών δράσεων για την ενίσχυση της σχέσης των παιδιών με τη φύση.

Αναμενόμενα μαθησιακά αποτελέσματα

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτήτριες και οι φοιτητές θα είναι σε θέση να:

•  κατανοούν τα οφέλη της ενίσχυσης της σχέσης των παιδιών με τη φύση.
  •  αναγνωρίζουν, να διακρίνουν και να εμπνέονται από τις βασικές ιδέες του έργου σημαντικών θεωρητικών και ακτιβιστών του περιβαλλοντικού κινήματος που ανέδειξαν την ανάγκη επανασύνδεσης του ανθρώπου με τη φύση.
  •  επαναπροσδιορίσουν και να συσφίξουν τη σχέση τους με το φυσικό κόσμο.
  •  αναλύουν και να συνθέτουν παιδαγωγικές κατευθύνσεις, εμπνευσμένες από παιδαγωγικές παραδόσεις και νέες παιδαγωγικές τάσεις σχετικά με την ενδυνάμωση της σχέσης των παιδιών με τη φύση.
  •  αξιοποιούν διδακτικές μεθόδους και πρακτικές ενίσχυσης της σχέσης των παιδιών με τη φύση.
  •  προτείνουν, να σχεδιάζουν και να οργανώνουν δράσεις ενδυνάμωσης της σχέσης των παιδιών με τη φύση.
Αξιολόγηση

Υλοποίηση ομαδικών εργασιών. Γραπτή εξέταση