Αντιρατσιστικές δράσεις. Εμψύχωση θεατρικού δρώμενου «Πού πάνε οι φωνές όταν δεν τις ακούμε;»

Τύπος Εκδήλωσης:
Άλλο

Αντιρατσιστικές δράσεις. Εμψύχωση θεατρικού δρώμενου με τους φοιτητές του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης με τίτλο: «Πού πάνε οι φωνές όταν δεν τις ακούμε;» Οι δράσεις περιλάμβαναν την πραγματοποίηση ανοικτού αντιρατσιστικού δρώμενου στην πλατεία Αγίου Νικολάου του Βόλου. Συμμετείχαν φοιτήτριες/ές και διδάσκουσες/οντες του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, φοιτητές/τριες του  προγράμματος Erasmus, νέοι από τον Ξενώνα Φιλοξενίας Ασυνόδευτων  Ανηλίκων Αιτούντων Άσυλο της κοινωνικής οργάνωσης «Άρσις», νέοι/ες από το πρόγραμμα του ΚΕΘΕΑ «ΠΙΛΟΤΟΣ» του Βόλου, καθώς και η ομάδα κρουστών «Καρακατού». Το δρώμενο οργανώθηκε από τις φοιτήτριες και τους φοιτητές στο πλαίσιο μαθημάτων του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης με την επίβλεψη των διδασκόντων/ουσών Κώστα Μάγου, Μαρίας Τσουβαλά, Τασούλας Τσιλιμένη και Μάγδας Βίτσου. Πραγματοποιήθηκαν και  ραδιοφωνικές εκπομπές την περίοδο 19/3/2018-30/3/2018 από την ραδιοσυχνότητα της ΕΡΤ Βόλου (FM 100.7 και 101.2) καθώς και μέσω του διαδικτύου (http://webradio.ert.gr/volos/) σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

deltio_typoyt.pdf74.03 KB