Εφαρμογές της Κοινωνικής Παιδαγωγικής

ΠΕ
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος

Σκοπός του μαθήματος είναι η ανάδειξη και βιωματική κατανόηση των θεωρητικών, επιστημολογικών και μεθοδολογικών διαστάσεων του πολυδύναμου διεπιστημονικού χώρου της Κοινωνικής Παιδαγωγικής, μέσα από την εφαρμογή κοινωνικοπαιδαγωγικών δράσεων. Συγκεκριμένα οι φοιτητές/τριες θα οδηγηθούν στο να εφαρμόσουν τον ισχυρό προληπτικό και μαχητικά παρεμβατικό ρόλο της Κοινωνικής Παιδαγωγικής μέσω: α) σχεδιασμού, οργάνωσης, υλοποίησης και αξιολόγησης κοινωνικοπαιδαγωγικών παρεμβάσεων τόσο σε Νηπιαγωγεία (τυπικά) όσο και σε εξωσχολικά εκπαιδευτικά συστήματα (άτυπα), σε συνεργασία με Νηπιαγωγεία και φορείς, β) συμμετοχής σε βιωματικά κοινωνικοπαιδαγωγικά προγράμματα που διεξάγονται στα Νηπιαγωγεία, με έμφαση στον εθελοντισμό, π.χ. σε προγράμματα με στόχο την ανάδειξη των κοινωνικοπαιδαγωγικών διαστάσεων της ετερότητας, της μοναδικότητας και της ταυτότητας κάθε ανθρώπου, σε συνεργασία με Νηπιαγωγεία, γ) 125 συμμετοχής σε βιωματικά σεμινάρια με σκοπό τη μελέτη και κοινωνικοπαιδαγωγική αντιμετώπιση κρίσιμων περιστατικών π.χ. κοινωνικοπαιδαγωγική προσέγγιση «ευπαθών» κοινωνικά ομάδων στο Νηπιαγωγείο και στην κοινότητα, με την οργάνωση και ανάπτυξη σχετικών δράσεων, για την αντιμετώπιση της βίας και θυματοποίησης, του ρατσισμού στο χώρο του Νηπιαγωγείου και στο περιβάλλον της κοινότητας κ.α., σε συνεργασία με φορείς και Νηπιαγωγεία.