Σύγχρονα κρίσιμα παιδαγωγικά ζητήματα και εναλλακτικές προσεγγίσεις

Κωδικός Μαθήματος:
ΠΔ0260
Είδος Μαθήματος:
ΠΕ
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος

Το μάθημα οργανώνεται σε δύο επίπεδα. Σε πρώτο επίπεδο θα βοηθήσει τις/τους φοιτήτριες/ές  στην κατανόηση του υπόβαθρου της τρέχουσας συζήτησης γύρω από τις παιδαγωγικές προσεγγίσεις και θα εισαγάγει τρόπους με τους οποίους οι Επιστήμες της Παιδαγωγικής και η έρευνα αντιμετωπίζουν τα σύγχρονα κρίσιμα παιδαγωγικά ζητήματα.

Σε δεύτερο επίπεδο θα γίνει παρουσίαση και ανάλυση των σύγχρονων παιδαγωγικών μοντέλων και των επαγγελματικών γνώσεων των εκπαιδευτικών που σχετίζονται με τα προγραμμάτα σπουδών, κατάλληλα για μαθητές με διαφορετικό υπόβαθρο και τα εκπαιδευτικά τους αποτελέσματα, διασχίζοντας τους τομείς της προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας.

Οι φοιτήτριες/τές θα έχουν την δυνατότητα να εξερευνήσουν και να ασκήσουν κριτική σε μια σειρά παιδαγωγικών προσεγγίσεων, αξιολογώντας την έρευνα για την εφαρμογή και την αποτελεσματικότητά τους.

Μαθησιακά αποτελέσματα

Με την ολοκλήρωση του μαθήματος αναμένεται ότι οι φοιτήτριες/ές θα είναι σε θέση:

-να αναγνωρίσουν το πλαίσιο που απαιτεί η τρέχουσα συζήτηση για τα σύγχρονα κρίσιμα παιδαγωγικά ζητήματα.

-να συνειδητοποιήσουν το πλήθος των θεωρητικών και πρακτικών ερωτημάτων για την διαμόρφωση της προσωπικής παιδαγωγικής θεωρίας και ταυτότητας.

- να τεκμηριώνουν επιστημονικά την εφαρμογή μιας σειράς παιδαγωγικών προσεγγίσεων στη δική τους πρακτική.

Αξιολόγηση

-Σύντομες διαδικτυακές δραστηριότητες (25%)

Υποχρεωτικές εβδομαδιαίες σύντομες διαδικτυακές δραστηριότητες στο e-class του μαθήματος.

-Πρόοδος- Δοκίμιο (25%)

Υποχρεωτική υποβολή δοκιμίου 1500 λέξεων για σύγχρονα κρίσιμα παιδαγωγικά ζητήματα.

-Εξέταση (50%)

Τελικές γραπτές ή/και προφορικές εξετάσεις.

Διδακτική μεθοδολογία

Διαλέξεις, συζήτηση, εισαγωγή θεωρητικών ζητημάτων με βάση τη βιβλιογραφία, εργαστηριακές ομαδικές ασκήσεις

syghrona_krisima_zitimata_synoptikos_shediasmos.pdf38.47 KB
syghrona_krisima_paidagogika_zitimata_vivliografia.pdf71.26 KB