ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΑΠΟ ΦΟΙΤΗΤΡΙΕΣ/ΕΣ ΤΟΥ ΠΤΠΕ

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ (21Η ΜΑΡΤΙΟΥ)

Με αφορμή την  Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού (21η  Μαρτίου) το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με την ΕΡΤ Βόλου οργανώνει, όπως κάθε χρόνο, μια σειρά ραδιοφωνικών εκπομπών με αντιρατσιστικό περιεχόμενο. Οι ραδιοφωνικές εκπομπές έχουν σχεδιασθεί και πρόκειται να πραγματοποιηθούν από φοιτήτριες/ές  του Τμήματος από 28/3/2022-4/4/2019 (12.00-13.00) στο πλαίσιο του μαθήματος «Σχεδιασμός, οργάνωση και αξιολόγηση διαπολιτισμικών δράσεων» (διδάσκων: Κ. Μάγος). Θα μεταδίδονται από την ραδιοσυχνότητα της ΕΡΤ Βόλου (FM 100.7 και 101.2) καθώς και μέσω του διαδικτύου (http://webradio.ert.gr/volos/), καθημερινά 12.00-13.00, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

·         28/03/2022, «Ας διώξουμε τον φόβο από τις σχολικές αίθουσες»

(Αντωνοπούλου Ελένη-Άννα, Γιαννακού Καλλιόπη, Δογάνογλου Δέσποινα, Σωτηροπούλου Γαλάτεια-Ελένη)

·         29/03/2022, «Δυο ρόλοι σ’ ένα πρόσωπο. Μιλώντας για τις μονογονεϊκές οικογένειες»

(Βάσσο Θεοδώρα, Γκούμα Αποστολία, Δαμιανού Ιορδάνα, Μανωλέσου Αντωνία, Σαβάγγλιου Σοφία)

·         30/03/2022, «Οικογένειες Ουράνιο Τόξο»

(Μιχάλοβιτς Δέσποινα, Μούτσο Ερμελίντα, Χριστοδούλου Γεωργία-Παρασκευή)

·         31/03/2022, «Μέσα από τα μάτια των Ρομά»

(Λουλούδη Κωνσταντίνα, Καούρα Κωνσταντίνα, Μαμούρα Άννα, Σκοτεινιώτης Μάριος)

·         01/04/2022, «Εθισμός ή απεξάρτηση. Οι επιλογές μας, η ζωή μας»

(Βαλασίδου Όλγα, Κοντελέ Δήμητρα, Νικοπούλου Συράννα, Χαντζάρα Κατερίνα, Χονδροδήμου Ειρήνη)

·         04/04/2022, «Προσεγγίζοντας τις έμφυλες διαφορετικότητες»

(Βλησαρούλη Αθανασία, Κρίκου Νεφέλη-Φωτεινή, Θεοφανέλλη Γαβριέλλα)

ΚΑΛΗ ΑΚΡΟΑΣΗ!!!