Ανακοίνωση για το μάθημα Προφορική Ιστορία στην Εκπαίδευση (1/4)

Η διάλεξη του μαθήματος "Προφορική Ιστορία στην Εκπαίδευση" την Παρασκευή 01.04.22 θα πραγματοποιηθεί στο τοπικό Μουσείο της Πόλης Βόλου και στο βιομηχανικό μνημείο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα με ξεναγήσεις από υπευθύνους των μουσείων και συζήτηση.

Παρακαλούνται οι φοιτητές και οι φοιτήτριες να παρακολουθήσουν τη συγκεκριμένη διάλεξη-εκπαιδευτική δράση, καθώς είναι πολύ σημαντική για την κατανόηση του μαθήματος, προκειμένου να δουν στην πράξη τη χρήση και την αξιοποίηση της προφορικής ιστορίας στα μουσεία.

Σημεία συνάντησης:

Είτε έξω από το Μουσείο Πόλης Βόλου (Διεύθυνση: Φερών 17) στις 09:05 είτε στην είσοδο του Πανεπιστημίου (παραλιακά) στις 08:30.

09:15-10:15 Ξενάγηση στο Μουσείο Πόλης Βόλου
10:30-11:30 Ξενάγηση στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας N. & Σ. Τσαλαπάτα

Η διδάσκουσα,

Μαρίνα Μπάντιου

Για την είσοδό σας στα μουσεία απαιτείται υποχρεωτικά η επίδειξη πιστοποιητικού νόσησης ή εμβολιασμού.

Για την επιβεβαίωση της ταυτοπροσωπίας χρειάζεται αστυνομική ταυτότητα/φοιτητική ταυτότητα.

Η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι υποχρεωτική για όλους τους επισκέπτες.