5ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΦΗΓΗΣΗΣ ΟΛΥΜΠΟΥ

Τύπος Εκδήλωσης:
Δράση

5ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΦΗΓΗΣΗΣ ΟΛΥΜΠΟΥ

Το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού (Κατεύθυνση Λογοτεχνίας) του Π.Τ.Π.Ε. του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, ο Πανελλήνιος Όμιλος Φίλων Αφήγησης (Π.Ο.Φ.Α), το EUMOF (European Mobility folktales) και το ΚΠΕ Αν. Ολύμπου, διοργανώνουν το 5ο Φεστιβάλ Αφήγησης Ολύμπου, στις 29 & 30 Ιουνίου 2012,

στην Καλλιπεύκη  και στον Παλ. Παντελεήμονα

Το φεστιβάλ είναι θεσμός από το 2003 στην περιοχή και περιλαμβάνει επιστημονικές ανακοινώσεις για το παραμύθι και την αφήγηση. Αναδεικνύεται όχι μόνο η παιδαγωγική αξία της αφήγησης(και ποίηση) αλλά και η σημασία της στην πολυπολιτισμική εποχή μας. Φοιτητές/τριες του ΠΤΠΕ υπό την καθοδήγηση μελών ΔΕΠ του ΠΤΠΕ οργανώνουν δραστηριότητες για παιδιά με βιβλία και παραμύθια, θεατρικά και χορευτικά δρώμενα. Στόχος είναι να ευαισθητοποιήσει το κοινό στην αφήγηση. Αναδεικνύεται ο λαϊκός λόγος των παραμυθάδων της περιοχής και των νεοαφηγητών που αφηγούνται ιστορίες και παραμύθια στο δάσος για ενήλικες και παιδιά. Στο φεστιβάλ υπάρχει και ενότητα μουσικής.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει: επιστημονικές  ανακοινώσεις, εργαστήρια, αφηγήσεις για ενήλικες και παιδιά, μουσική, τραγούδι, χορευτικά δρώμενα και ψυχοπαιδαγωγικές δραστηριότητες για παιδιά, θέατρο σκιών κ.α.