Μπονώτη Φωτεινή

Ψυχολογία της Ανάπτυξης
fbonoti [at] uth [dot] gr
Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα:

Η Φωτεινή Μπονώτη είναι πτυχιούχος της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών, του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας και κάτοχος Master στην Ανάπτυξη του Παιδιού, Institute of Education, University of London. Είναι Διδάκτωρ του Τμήματος Ψυχολογίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Από το 2000 διδάσκει στο Προπτυχιακό και στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται σε θέματα σχετικά με την ανάπτυξη του παιδιού. Ειδικότερα, η τρέχουσα ερευνητική της δραστηριότητα επικεντρώνεται στη μελέτη της ανάπτυξης της σχεδιαστικής ικανότητας κατά την προσχολική και σχολική ηλικία, στη συναισθηματική ανάπτυξη κατά την παιδική ηλικία και στην ανάπτυξης της ικανότητας κατανόησης της εικόνας.