Τσιλιμένη Τασούλα

Τηλέφωνο:
tsilimeni [at] uth [dot] gr
Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα:

Η Τασούλα Τσιλιμένη είναι Καθηγήτρια στο Π.Τ.Π.Ε του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο οποίο διδάσκει σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο θέματα Παιδικής-Εφηβικής Λογοτεχνίας, Αφήγηση/Μυθοπλασία-Δημιουργική Γραφή κειμένων βραχείας φόρμας. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην θεωρία και κριτική της παιδικής/εφηβικής λογοτεχνίας, καθώς επίσης και στη διδακτική της. Ως καλεσμένη καθηγήτρια έχει προσφέρει μαθήματα και διαλέξεις σε μεταπτυχιακά πανεπιστημιακών ιδρυμάτων της ημεδαπής και αλλοδαπής (ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, Λευκωσίας, ΕΑΠ, κ.α.).Έχει δημοσιευμένο ερευνητικό έργο  σε διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά,  σε συλλογικούς τόμους, πρακτικά συνεδρίων, καθώς και σε αυτόνομα ατομικά  βιβλία. Έχει ιδρύσει και είναι Διευθύντρια του διαπανεπιστημιακού ηλεκτρονικού περιοδικού για θέματα παιδικής λογοτεχνίας ΚΕΙΜΕΝΑ(www.keimena.ece.uth.gr). Είναι κριτής σε επιστημονικά περιοδικά και σε επιστημονικές επιτροπές διεθνών και ελληνικών συνεδρίων. Ήταν συντονίστρια και μέλος της συγγραφικής ομάδας του «Ανθολογίου Α’ και Β΄ Δημοτικού, το «ΔΕΛΦΙΝΙ» του ΥΠΕΠΘ. Από το 2003 καθιέρωσε το «Φεστιβάλ Αφήγησης Ολύμπου», το οποίο περιλαμβάνει επιστημονικές ανακοινώσεις, εργαστήρια και ζωντανές αφηγήσεις λαϊκών και έντεχνων Ελλήνων και ξένων αφηγητών. Εκτός από τα επιστημονικά βιβλία, γράφει επίσης λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά και ενήλικες. Τίτλοι βιβλίων της ήταν στις βραχείες λίστες βραβείων, ενώ το βιβλίο της «Ο κύριος Μπου» απέσπασε το βραβείο στην κατηγορία «εικονογραφημένο βιβλίο», της IBBY(ΚΕΠΒ). Από το 2001 υπήρξε βασικό μέλος του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και από το 2019 είναι Διευθύντρια του Εργαστηρίου.

Τίτλοι βιβλίων της (επιστημονικών και λογοτεχνικών) και κριτικές υπάρχουν στον κόμβο εδώ.