Τσιλιμένη Τασούλα

Τηλέφωνο:
tsilimeni [at] uth [dot] gr
Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα:

Η Τασούλα Τσιλιμένη είναι Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Π.Τ.Π.Ε., του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο οποίο διδάσκει σε προπτυχιακό επίπεδο  θέματα Παιδικής Λογοτεχνίας(Μυθοπλασία, αφήγηση, εικονογραφημένο παιδικό Βιβλίο κ.α.). Στο ίδιο Τμήμα είναι υπεύθυνη της ενότητας «Έντυπο Παιδαγωγικό Υλικό: Σχεδιασμός, Αξιολόγηση και Διεπιστημονική αξιοποίηση» στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στο οποίο διδάσκει τα δυο μαθήματα. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην θεωρία και κριτική της παιδικής λογοτεχνίας καθώς επίσης και στη διδακτική της. Έχει δημοσιευμένο ερευνητικό έργο  σε διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά,  σε συλλογικούς τόμους, πρακτικά συνεδρίων, καθώς και σε αυτόνομα ατομικά  βιβλία. Έχει ιδρύσει και είναι Διευθύντρια του  ηλεκτρονικού περιοδικού για θέματα παιδικής λογοτεχνίας ΚΕΙΜΕΝΑ(www.keimena.ece.uth.gr). Είναι μέλος της Συντακτικής επιτροπής και υπεύθυνη της δημοσιευμένης ύλης στο περιοδικό για την Παιδική Λογοτεχνία «Διαδρομές». Είναι κριτής σε επιστημονικά περιοδικά και σε συνέδρια. Έχει εμπνευσθεί και διοργανώνει από το 2003 το «Φεστιβάλ Αφήγησης Ολύμπου», το οποίο περιλαμβάνει επιστημονικές ανακοινώσεις, εργαστήρια και ζωντανές αφηγήσεις λαϊκών και έντεχνων ελλήνων και ξένων αφηγητών. Γράφει επίσης λογοτεχνικά βιβλία για παιδιά. Λογοτεχνικά έργα της έχουν συμπεριληφθεί σε ανθολογίες, συλλογικά βιβλία και Σχολικά Ανθολόγια. Ήταν συντονίστρια και συγγραφέας του «Ανθολογίου Ά και Β΄ Δημοτικού, το ΔΕΛΦΙΝΙ» του ΥΠΕΠΘ.