Επιστημονική Ημερίδα «Η Εικονογράφηση των Κειμένων»

Τύπος Εκδήλωσης:
Ημερίδα

Οργάνωση:

α)ΠΤΠΕ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,Ξένια Αραπάκη,Επίκουρος Καθηγήτρια

β)Π.Ε.Μαγνησίας Σχολικών Δραστηριοτήτων Υπεύθυνος Αντώνιος Αντωνίου

Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν. & Σ. Τσαλαπάτα, Βόλος

30 Νοεμβρίου 2013

Στόχοι της ημερίδας είναι α) να αναπτυχθεί γόνιμος προβληματισμός και δημιουργικός διάλογος αναφορικά με το ρόλο και τη σημασία της εικονογράφησηςκειμένων, παραμυθιών, φυσικών φαινομένων, μύθων, ιστοριών τέχνης και των σύγχρονων διεθνών και ελληνικών πρακτικών εφαρμογών της στην εκπαίδευση, β) να αναδειχθούν οι σχέσεις της εικονογράφησης(λαϊκών) παραμυθιών, μύθων, φυσικών φαινομένων, βιβλίων τέχνης με την ιστορία, την επιστήμη, την τεχνολογία και η σύνδεση των σχέσεων αυτών με τον εκπαιδευτικό χώρο, γ) να παρουσιασθούν θεωρητικές προσεγγίσεις, ερευνητικά ευρήματα και παιδαγωγικές εμπειρίες σχετικές με την εισαγωγή των μεθόδων της εικονογράφησης σε διάφορες εκπαιδευτικές βαθμίδες και δ) να συζητηθούν η φύση και τα χαρακτηριστικά της πρακτικής άσκησης στο σχολείο.

Η ημερίδα απευθύνεται σε:

-εκπαιδευτικούς προσχολικής, πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

-προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές παιδαγωγικών και άλλων τμημάτων

-ακαδημαϊκούς ερευνητές, καλλιτέχνες, παιδαγωγούς και στο ευρύ κοινό της τοπικής κοινωνίας

Περισσότερες πληροφορίες στα επισυναπτόμενα αρχεία

- ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ-2.docx17.44 KB
- ΠΡΟΓΡ. ΗΜΕΡΙΔΑΣ.doc54.5 KB
Επιστημονική Ημερίδα «Η Εικονογράφηση των Κειμένων»