Παρουσίαση του βιβλίου «Η Ελληνική Φωτογραφία και η Φωτογραφία στην Ελλάδα» από το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού (κατεύθυνση Λογοτεχνίας και Παιδικού Βιβλίου)

Τύπος Εκδήλωσης:
Διάλεξη

Την Τετάρτη 19 Μαρτίου, στις 19:30, θα παρουσιαστεί στο Αμφιθέατρο «Δημήτρης Σαράτσης» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο Βόλο, το βιβλίο Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ-ΜΙΑ ΑΝΘΟΛΟΓΙΑ ΚΕΙΜΕΝΩΝ, το οποίο κυκλοφόρησε πρόσφατα από τις Εκδόσεις Νεφέλη, σε επιμέλεια Ηρακλή Παπαϊωάννου.
Την εκδήλωση διοργανώνει το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού (Κατεύθυνση Λογοτεχνίας) του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης σε συνεργασία με το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, τη Φωτογραφική Λέσχη Βόλου, το OramaPhotos, το βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου και τις Εκδόσεις Νεφέλη.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν, ο Ηρακλής Παπαϊωάννου, επιμελητής του Μουσείου Φωτογραφίας Θεσσαλονίκης και η Νατάσα Καρακατσάνη, φωτογράφος, συνεργάτιδα του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού.