Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Τύπος Εκδήλωσης:
Δράση

Για 5η συνεχή χρονιά η Μονάδα Λογοτεχνίας και Παιδικού Βιβλίου του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού του  Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, έστησε την «Κολόνα της Ποίησης» στη Θόλο του Παραλιακού Συγκροτήματος  «Παπαστράτος». Φοιτητές και φοιτήτριες της Ομάδας Ποίησης, 3 μέρες πριν τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης, ντύνουν μια κολόνα του κτιρίου με χαρτί και προσκαλούν συμφοιτητές και συμφοιτήτριες, μέλη ΔΕΠ, εργαζόμενους κάθε ειδικότητας του Πανεπιστημίου, αλλά και πολίτες της πόλης, να αφήσουν ή να γράψουν αγαπημένους τους στίχους στην Κολόνα. Παράλληλα επισκέπτονται γραφεία μελών ΔΕΠ και μοιράζουν στίχους. Είναι μια πρωτοβουλία της Αναπληρώτριας Καθηγήτριας του ΠΤΠΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κ. Τ. Τσιλιμένη.

Photo 1 - N. Karakatsani
Photo 2 - N. Karakatsani