Εισαγωγή στον Γραμματισμό

ΠΔ1000
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος

Το μάθημα έχει ως κεντρικό του άξονα την κατανόηση των διαδικασιών ανάδυσης του γραμματισμού. Προσδιορίζεται το θεωρητικό πλαίσιο προσέγγισης του γραμματισμού και οι βασικές έννοιες και αρχές της διδακτικής της γλώσσας στην προσχολική εκπαίδευση. Παρουσιάζονται οι αντιλήψεις των παιδιών προσχολικής ηλικίας για τη γραφή και την ανάγνωση και οι διάφορες θεωρίες για την προσέγγιση του γραμματισμού στην προσχολική και πρωτοσχολική εκπαίδευση. Τέλος, σχεδιάζονται, αναλύονται και αξιολογούνται διδακτικές δραστηριότητες για την εξοικείωση των νηπίων με το γραμματισμό. Σκοπός του μαθήματος είναι η εξοικείωση των φοιτητών/τριών με τις διαδικασίες ανάπτυξης του γραμματισμού σε παιδιά μικρών ηλικιών και ο σχεδιασμός παιδαγωγικών πλαισίων (άτυπες δράσεις και δραστηριότητες) για την εισαγωγή των νηπίων στο γραμματισμό. Το μάθημα στοχεύει α) να εξοικειώσει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες με τις σύγχρονες θεωρίες για την ανάδυση του γραμματισμού και των πολυγραμματισμών β) να αναδείξει τη σημασία της κατανόησης των διαφορετικών αντιλήψεων των παιδιών για τη γραφή και την ανάγνωση, γ) να διασυνδέσει τις σύγχρονες θεωρίες για το γραμματισμό με τη διδακτική πράξη.

Προσδοκώμενα αποτελέσματα

Στη διάρκεια του μαθήματος οι φοιτητές και οι φοιτήτριες αναμένεται:

• να κατανοήσουν το θεωρητικό πλαίσιο του γραμματισμού και των πολυγραμματισμών με έμφαση στις διαδικασίες ανάδυσής τους στις μικρές ηλικίες
  • να αντιληφθούν τις δυνατότητες ένταξης του γραμματισμού στο ευρύτερο παιδαγωγικό πλαίσιο του νηπιαγωγείου
  • να εξοικειθούν με αναλυτικά προγράμματα και να κατανοήσουν τις αρχές σχεδιασμού εκπαιδευτικού υλικού για τη γλώσσα στις μικρές ηλικίες
  • να σχεδιάσουν, να αναπτύξουν και να αξιολογήσουν εκπαιδευτικό υλικό για τη γλώσσα στις μικρές ηλικίες

Σύνδεση με Π.Α.: Το μάθημα συνδέεται με την Πρακτική Άσκηση των φοιτητών/τριών, καθώς το 30% των συναντήσεων αφορούν την ανάπτυξη και παρουσίαση διδακτικών δραστηριοτήτων για τη γλώσσα. Στο πλαίσιο του μαθήματος σχεδιάζονται δραστηριότητες για την ανάδυση του γραμματισμού στην προσχολική εκπαίδευση.

Αξιολόγηση

Η αξιολόγηση του μαθήματος περιλαμβάνει γραπτές εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου καθώς και πραγματοποίηση μικρών ασκήσεων στη διάρκεια του εξαμήνου.

introduction_to_literacy_syllabus.pdf100.43 KB