«Ένας Βόλος Όλος Χρώμα». 9ο δηµιουργικό διαπολιτισµικό εργαστήριο για παιδιά

Τύπος Εκδήλωσης:
Εργαστήριο

9ο δηµιουργικό διαπολιτισµικό εργαστήριο για παιδιά, πάρκο Αργοναυτών, παραλία Βόλου: Για ένατη συνεχή χρονιά διοργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος... «Σχεδιασμός, οργάνωση και αξιολόγηση διαπολιτισμικών δράσεων» του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστήμιου Θεσσαλίας το δημιουργικό εργαστήριο με τίτλο: «Ένας Βόλος Όλος Χρώμα». Σκοπός του εργαστηρίου ήταν η ευαισθητοποίηση των παιδιών απέναντι στη διαφορετικότητα μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες όπως ζωγραφική, κολλάζ, κατασκευές, παιχνίδια κ.ά.. Στο εργαστήριο συμμετείχαν τα παιδιά της ομάδας δημιουργικής απασχόλησης του Κέντρου Στήριξης Ρομά Αλιβερίου Βόλου με την παρουσίαση της παράστασης κουκλοθεάτρου: ‘Ο κόκορας και η λίρα’: ένα παραδοσιακό παραμύθι των Ρομά.

[VM1]

20180604_xroma_dt.pdf868.47 KB