ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ / 21η Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα της Ποίησης

Τύπος Εκδήλωσης:
Άλλο

21η Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα της Ποίησης

Το Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης (Π.Τ.Π.Ε.) του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας έχει μακρά παράδοση στην οργάνωση δράσεων για την Ημέρα Ποίησης: ημερίδες με ποιητές, διαλέξεις, απαγγελίες από καταξιωμένους ποιητές και ποιήτριες, δράσεις και απαγγελίες στίχων από φοιτητές και φοιτήτριες στους δρόμους της πόλης του Βόλου, η καθιέρωση της «Κολόνας της Ποίησης», που φιλοξενεί κάθε χρόνο στίχους από φοιτητές, εργαζόμενους, μέλη Δ.Ε.Π., πολίτες της πόλης, μαθητές/τριες, είναι κάποιες από αυτές.

Έτσι και φέτος, παρά τους υπάρχοντες ακόμη περιορισμούς λόγω covid, ξαναστήσαμε την «Κολόνα της Ποίησης» στη θόλο του κτηρίου Παπαστράτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, για να τιμήσουμε όλοι μαζί, φοιτήτριες, φοιτητές, μέλη Δ.Ε.Π., στελέχη της διοίκησης, διδάσκοντες και διδάσκουσες, εργαζόμενοι/ες  στο Πανεπιστήμιο, πολίτες της πόλης του Βόλου, σχολεία του Βόλου κ.ά., την ημέρα αυτή.

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου ήδη επισκέφθηκε την «Κολόνα της Ποίησης» και τους μαθητές/τριες υποδέχθηκαν φοιτήτριες του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης και η Ομάδα Ποίησης 2022 του ΠΤΠΕ. Οι φοιτήτριες και τα παιδιά του Δημοτικού «συνομίλησαν» διαβάζοντας ποιήματα και αναρτώντας τα στην «Κολόνα».

Αναμένονται και άλλα σχολεία να τοποθετήσουν τα ποιήματά τους στην «Κολόνα της Ποίησης» καθώς και όποιος και όποια επιθυμεί από την πόλη.

Υπεύθυνη για τη δράση είναι η Τασούλα Τσιλιμένη, Καθηγήτρια, Πρόεδρος του Π.Τ.Π.Ε. και Δ/ντρια του Εργαστηρίου Λόγου και Πολιτισμού, με την συμβολή συνεργατών του Εργαστηρίου, όπως το μέλος ΕΔΙΠ του ΠΤΠΕ κ. Ελένη Κονταξή κ.ά.

ΚΟΛΩΝΑ ΤΗΣ ΠΟΙΗΣΗΣ / 21η Μαρτίου - Παγκόσμια Ημέρα της Ποίησης