ΗΜΕΡΙΔΑ Π όπως ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ: ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ, ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

Τύπος Εκδήλωσης:
Άλλο

ΗΜΕΡΙΔΑ
Π όπως ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ:
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ, ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ,ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ, ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ

Με δεδομένο ότι η προσχολική ηλικία αποτελεί καθοριστική περίοδο στην ανάπτυξη της προσωπικότητας του ατόμου, ο ρόλος της προσχολικής εκπαίδευσης είναι ιδιαίτερα σημαντικός. Οι γνώσεις, οι δεξιότητες και οι στάσεις που αποκτούν τα μικρά παιδιά στη συγκεκριμένη βαθμίδα επηρεάζουν τόσο τη διαμόρφωση του χαρακτήρα τους όσο και την εξέλιξη της σχολικής τους διαδρομής. Συγχρόνως, η προσχολική εκπαίδευση, εδώ και καιρό, αποτελεί αντικείμενο μιας ευρύτερης συζήτησης όσον αφορά στους επιμέρους στόχους, στις διδακτικές προσεγγίσεις, καθώς και στις προοπτικές της.
   Προκειμένου να συζητηθούν τα παραπάνω, το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και το Ελληνικό Δίκτυο Reggio Emilia (Reggio Inspired Network Greece) οργανώνουν ημερίδα με τίτλο:
«Π όπως Προσχολική Παιδαγωγική: Προσεγγίσεις, Πρακτικές, Προβληματισμοί, Προοπτικές». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο «Κορδάτος» του παραλιακού συγκροτήματος του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας το Σάββατο 28 Μαΐου 2022, 9.30-17.00 (εγγραφές 9.00-9.30 ή προεγγραφές στο www.reggiogreece.com).
   Η ημερίδα περιλαμβάνει εισηγήσεις σχετικές με ποικίλες διαστάσεις της προσχολικής παιδαγωγικής, καθώς και έξι διαφορετικά εργαστήρια. Ιδιαίτερα σημαντική είναι η παρουσία εισηγητών από δύο Πανεπιστημιακά Τμήματα Προσχολικής Εκπαίδευσης του εξωτερικού, οι οποίοι θα εστιάσουν σε έρευνες και πρακτικές που έχουν πραγματοποιήσει στις χώρες τους. Επίσης, στην ημερίδα θα πάρουν μέρος εκπρόσωποι από τις ξεχωριστές για την περίπτωση της Ελλάδας παιδαγωγικές ομάδες «Το Σκασιαρχείο», «Μικρός Ντουνιάς», «Το Μικρό Δέντρο», οι οποίοι θα παρουσιάσουν τις δράσεις τους.
   Θα χαρούμε να παρακολουθήσετε την ημερίδα και να λάβετε μέρος στα εργαστήρια! Η συμμετοχή είναι ελεύθερη και θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής για όσους/ες το επιθυμούν.

afissa_imeridas.pdf281.04 KB
programma_imeridas.pdf299.92 KB