Δελτίο Τύπου-Σεμινάριο γνωριμίας με την Παιδαγωγική Freinet

Το ΠΜΣ του ΠΤΠΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας σε συνεργασία με την Παιδαγωγική Ομάδα «’Το Σκασιαρχείο’: Πειραματικοί Ψηλαφισμοί για ένα σχολείο της κοινότητας», οργάνωσε Σάββατο 09/12/23 ολοήμερο βιωματικό σεμινάριο γνωριμίας με την παιδαγωγική Freinet. Εισηγήτριες ήταν οι εκπαιδευτικοί κ. Α. Χαρλαμπίτα και κ. Σ. Μπαδικιάν και συμμετείχαν φοιτήτριες/τές του ΠΜΣ, υποψήφιοι και εν ενεργεία εκπαιδευτικοί, καθώς και γονείς. Οι συμμετέχουσες/οντες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν βιωματικά τις δραστηριότητες που προτείνει η παιδαγωγική Freinet, αλλά και να συζητήσουν γενικότερα για τα ιδιαίτερα πλεονεκτήματα της συγκεκριμένης παιδαγωγικής. Συγχρόνως, συζητήθηκε το πώς η παιδαγωγική Freinet μπορεί να αποτελέσει μια επιπλέον διάσταση του προγράμματος, τόσο των προπτυχιακών όσο και των μεταπτυχιακών σπουδών, του Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Δελτίο Τύπου Σεμινάριο_freinet.pdf609.41 KB