Μαγουλιώτης Απόστολος

Γνωστικό Αντικείμενο:
Εικαστικές Τέχνες και Κουκλοθέατρο στην Εκπαίδευση
amagouliotis [at] uth [dot] gr

Ο Απόστολος Μαγουλιώτης είναι πτυχιούχος της Ανωτάτης  Σχολής  Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ) Αθηνών και διδάκτορας του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Από το 1981 και μέχρι σήμερα δίδαξε ως Εικαστικός: στην Πρωτοβάθμια, στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, στη Σχολή Νηπιαγωγών Καρδίτσας, στο Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και τελευταία ως Καθηγητής στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Στο ΠΤΠΕ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διδάσκει στο Προπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών μαθήματα: Εικαστικών Εφαρμογών και του Κουκλοθεάτρου. Επίσης στο ίδιο Τμήμα διδάσκει στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος με θέματα που αφορούν το σχεδιασμό, την αξιολόγηση και την παραγωγή παιδαγωγικού υλικού. Τα ερευνητικά και τα καλλιτεχνικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται με δραστηριότητες που έχουν ως στόχο τη διερεύνηση παραγόντων πρόκλησης δημιουργίας και ειδικά  την ανακάλυψη αξιών - δυνατοτήτων των υλικών και τεχνικών ως μέσον Εικαστικής και Κουκλοθεατρικής έκφρασης και δημιουργίας (ως διδακτικό υλικό) στο χώρο της εκπαίδευσης. Έχει συμμετάσχει σε διάφορα ερευνητικά προγράμματα. Είναι κριτής σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά και συνέδρια. Τα Εικαστικά και τα κουκλοθεατρικά του έργα παρουσιάστηκαν σε διάφορους χώρους και εκδηλώσεις. Οι ερευνητικές του εργασίες έχουν δημοσιευτεί σε βιβλία, σε περιοδικά και σε πρακτικά ελληνικών και διεθνών συνεδρίων.