ΔΡΑΣΗ: "ΣΥΝΟΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ"

Τύπος Εκδήλωσης:
Δράση

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης

Το  Εργαστήριο Λόγου και Πολιτισμού(Κατεύθυνση Λογοτεχνίας) , με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα.Τασούλα Τσιλιμένη & ΠΟΦΑ, διοργάνωσε εκδήλωση με αφορμή τον εόρτασμο της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης, την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012, στο Αμφιθέατρο Σαράτση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.Η εκδήλωση χρηματοδοτήθηκε από την Επιτροπή ερευνών και το ΠΟΦΑ.

Διάφορες δράσεις έγιναν από τους/ τις φοιτητές/τριες των τριών Παιδαγωγικών Τμημάτων μέσω της Ομάδας της Ποίησης που σχημάτισε η διδάσκουσα. Στήθηκε η «Κολόνα της Ποίησης» στο Θόλο, οι φοιτητές διάβασαν στίχους σε κεντρικά σημεία της πόλης (Ερμού, παραλία κ.λπ), μοίρασαν στίχους σε γραφεία μελών ΔΕΠ όλων σχεδόν των Σχολών του Βόλου, και οργάνωσαν εκδήλωση με καλεσμένους ποιητές/τριες, με τους οποίους συνομίλησαν για την τέχνη της ποίησης.

Στο πλαίσιο αυτό δημιουργήθηκε από φοιτητές  blog  όπου φιλοξενείται απομαγνητοφωνημένο υλικό της συνομιλίας των ποιητών.

Επίσης, μπορείτε να δείτε περισσότερα από την εκδήλωση στο:

Ακολουθούν φωτογραφίες από τις δράσεις:

• ανάρτηση ποιημάτων στην "Κολώνα Ποίησης", στο θόλο του παραλιακού συγκροτήματος του Πανεπιστημίου στο Βόλο, ανάγνωση ποιημάτων στην παραλία και τον πεζόδρομο της Ερμού και
  • την εκδήλωση "Συνομιλώντας με τους ποιητές", που πραγματοποιήθηκαν την Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012, με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης.

Δείτε στο επισυναπτόμενο πληροφορίες για τις δράσεις και την εκδήλωση.

Φωτογραφίες: Νατάσα Καρακατσάνη

(Οι φωτογραφίες ανοίγουν κάνοντας κλικ επάνω τους.)

Ν. Καρακατσάνη 1
Ν. Καρακατσάνη 2