ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ 13ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ

Τύπος Εκδήλωσης:
Δράση

Την Τετάρτη, 23 Ιανουαρίου 2013, μαθητές και μαθήτριες του 13ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου - συνοδευόμενοι από τον διευθυντή του σχολείου Γιώργο Πολύζο και τις δασκάλες Λία Τσαλαβρέτα και Αλεξάνδρα Χολέβα - επισκέφθηκαν το παραλιακό συγκρότημα του Πανεπιστήμιου και μετά από μία μικρή ξενάγηση στους χώρους διδασκαλίας, οδηγήθηκαν στην αίθουσα του Πρυτανικού Συμβουλίου.

Εκεί, τους υποδέχτηκαν η Πρόεδρος και ο Λέκτορας του Π.Τ.Π.Ε., Μαρία Παπαδοπούλου και Κώστας Μάγος, οι οποίοι μίλησαν μαζί τους, τους ενημέρωσαν για τη λειτουργία του Πανεπιστημίου, τη Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου και το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης και απάντησαν στις ερωτήσεις που είχαν ήδη ετοιμάσει με τους δασκάλους τους.

Στη συνέχεια, όλοι μαζί "έπαιξαν" ένα παιχνίδι ρόλων, κατά τη διάρκεια του οποίου τα παιδιά κλήθηκαν να πάρουν τη θέση των καθηγητών-μελών του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου και να λύσουν ένα υποτιθέμενο πρόβλημα. Η συμμετοχή τους, καθώς και οι ουσιαστικές και συγχρόνως πρωτότυπες προτάσεις τους ήταν εντυπωσιακές και άφησαν μια ιδιαίτερα ευχάριστη και ελπιδοφόρα αίσθηση σε όλους.

-------------------------------------------------------------------------

Ακολουθεί ευχαριστήρια επιστολή της κυρίας Ράνιας Γάτου, εκπροσώπου του Γραφείου Δημοσίων Σχέσεων του Πανεπιστημίου, προς την Πρόεδρο του Π.Τ.Π.Ε.

Σας ευχαριστούμε θερμά για την άριστη συνεργασία, που αφορούσε στην υποδοχή των μαθητών των τάξεων Γ΄ και Δ΄ του 13ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου, και πραγματοποιήθηκε στις 23/01/2013 και ώρα 11.00, στην αίθουσα του Πρυτανικού Συμβουλίου.

Δημιουργήσατε μια ατμόσφαιρα που εμπεριείχε το στοιχείο του παιχνιδιού, και

με ελκυστικό τρόπο εμψυχώσατε αναγνωστικά τους μαθητές, συμβάλλοντας στη μελλοντική εκπαιδευτική τους πορεία.

Θερμές ευχαριστίες και στον αγαπητό κύριο Κωνσταντίνο Μάγο, Λέκτορα του Παιδαγωγικού  Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης, για τη συνεισφορά του στο πνεύμα και την αντίληψη των μαθητών.

Ευελπιστούμε στην επέκταση της πολιτισμικής μας δράσης με τη συμβολή σας.

Ράνια Γάτου

-------------------------------------------------------------------------

Φωτογραφίες: Νατάσα Καρακατσάνη

(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ επάνω τους )