Δερμιτζάκη Ειρήνη

Τηλέφωνο:
idermitzaki [at] uth [dot] gr
Αναλυτικό Βιογραφικό Σημείωμα:

Οι ώρες συνεργασίας για όλο το διδακτικό προσωπικό βρίσκονται αναρτημένες στην αρχική σελίδα του ιστότοπου του ΠΤΠΕ στις "Ανακοινώσεις". Κατά την εξεταστική περίοδο, παρακαλείστε να επικοινωνείτε πρώτα μέσω e-mail για ραντεβού.

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα

Η Ειρήνη Ε. Δερμιτζάκη είναι πτυχιούχος του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας (ΑΠΘ), κάτοχος Master στην Εκπαιδευτική Ψυχολογία (Πανεπιστήμιο του Manchester, UK) και διδάκτωρ του Τμήματος Ψυχολογίας του ΑΠΘ. Είναι Καθηγήτρια Εκπαιδευτικής Ψυχολογίας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζονται στη μελέτη και ενδυνάμωση ψυχολογικών και ψυχοκοινωνικών παραγόντων σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς, οι οποίοι συνδέονται με τη μαθησιακή διαδικασία και με τη διδασκαλία, όπως των μεταγνωστικών και θυμικών διεργασιών, των κινήτρων μάθησης, των δεξιοτήτων αυτο-ρύθμισης της μάθησης, αλλά και σε θέματα ανάπτυξης παιδιών και εφήβων, στην ακαδημαϊκή αυτο-αντίληψη και στην ανάπτυξη και έλεγχο εργαλείων για αξιολόγηση των παραπάνω παραγόντων. Διδάσκει μαθήματα σχετικά με τα παραπάνω θέματα σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Είχε την επιστημονική ευθύνη χρηματοδοτούμενων ερευνητικών προγραμμάτων και συμμετείχε σε αρκετά ακόμη ως μέλος της ερευνητικής ομάδας. Είναι συγγραφέας ενός βιβλίου και πολλών εργασιών σε έγκριτα διεθνή και ελληνικά επιστημονικά περιοδικά και σε συλλογικούς τόμους. Έχει εργαστεί ως μόνιμη ψυχολόγος σε δημόσια ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία και σε δημόσιους συμβουλευτικούς σταθμούς ασκώντας ψυχο-διαγνωστική εργασία και συμβουλευτική με παιδιά, εφήβους και οικογένειες.