Smooth Educational Spaces. Passing Through Enclosures and Reversing Inequalities Through Educational Commons

Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Πεχτελίδης Γιάννης
Φορέας Χρηματοδότησης:
H2020-SC6-TRANSFORMATIONS-2020
Ημερομηνία Έναρξης:
01/2021
Ημερομηνία Λήξης:
12/2023

Συμμετέχουν ως μέλη της ερευνητικής ομάδα οι Κανελλόπουλος Παναγιώτης, Νικονάνου Νίκη, Αννα Χρονάκη

Το SMOOTH είναι ένα τριετές ερευνητικό πρόγραμμα που σκοπεύει να εισαγάγει το αναδυόμενο πρότυπο των «κοινών» ως εναλλακτικό σύστημα αξιών και δράσης στον τομέα της εκπαίδευσης (νηπιαγωγεία, σχολεία και κέντρα δημιουργικής απασχόλησης-ΚΔΑΠ) για παιδιά και νέους ηλικίας από 4 έως 18 ετών. Το έργο εξετάζει κριτικά τις συνέπειες των κοινών για τον ανασχηματισμό της εκπαίδευσης και για την κοινωνική αλλαγή εν γένει, σε μια βάση ισότητας, διαμοιρασμού, συμμετοχής, συλλογικότητας, φροντίδας και ελευθερίας. Το έργο θα ασχοληθεί με την κοινωνική ένταξη σύμφωνα με τα «εκπαιδευτικά κοινά», τα οποία θέλουμε να μελετήσουμε αν μπορούν να λειτουργήσουν ως καταλύτης για την αναστροφή των ανισοτήτων, μέσα από μια ποικιλία ποιοτικών και ποσοτικών μεθόδων όπως παιδαγωγική καταγραφή, παιδαγωγική της (ενεργητικής) ακρόασης, εθνογραφία, ανάλυση λόγου, ερωτηματολόγια, αυτοβιογραφικός αναστοχασμός κ.λπ.