L.I.F.E.F.O.R.C.E. Learning Initiative For Elementary School Fun Oriented Rescitive Coaching Europewide

Επιστημονικός Υπεύθυνος:
Πεχτελίδης Γιάννης
Φορέας Χρηματοδότησης:
IKY (EL01 Greek State Scholarship's Foundation)
Ημερομηνία Έναρξης:
01/2020
Ημερομηνία Λήξης:
12/2022

Το έργο L.I.F.E.F.O.R.C.E. (Learning Initiative For Elementary School Fun Oriented Resuscitation Coaching Europewide) υποστηρίζει την ανάπτυξη μιας μεθοδολογίας μάθησης, εκπαιδευτικών εργαλείων και περιβάλλοντος ηλεκτρονικής μάθησης για την προ-εκπαίδευση μαθητών ηλικίας 6-10 ετών σε στοιχεία CPR χρησιμοποιώντας καινοτόμες, μαθησιακές δραστηριότητες, για να τους προετοιμάσει για την κατάλληλη εκπαίδευση CPR αργότερα. Θα καλλιεργήσει επίσης τα ιδανικά της αλληλεγγύης και του εθελοντισμού και θα προωθήσει μια κουλτούρα πρόληψης, ευημερίας και υγιεινού τρόπου ζωής σε ολόκληρη την €πη. Το έργο θα παρέχει επίσης στους εκπαιδευτικούς καινοτόμες μη επίσημες μεθόδους διδασκαλίας, οι οποίες δεν θα ισχύουν μόνο για την κατάρτιση CPR, αλλά και για τη διδασκαλία άλλων θεμάτων, φέρνοντας προστιθέμενη αξία στα αποτελέσματά της. Τα αποτελέσματα του έργου θα διαδοθούν διεξοδικά μέσω μιας σειράς προσεκτικά σχεδιασμένων δραστηριοτήτων, όπως κοινωνικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, συνέδρια και δημοσιεύσεις, που εκτείνονται πολύ μετά το τέλος του έργου, για την προώθηση της βιωσιμότητας και τη διασφάλιση ότι θα φθάσει στον μέγιστο αριθμό ενδιαφερομένων μερών.