Εικαστική Παιδαγωγική

Υποχρεωτικό
Εξάμηνο:
Εξάμηνο:

Περιγραφή του μαθήματος: Σκοπός του μαθήματος είναι η διερεύνηση παραγόντων δημιουργίας εικαστικών έργων στο χώρο της εκπαίδευσης. Στοχεύει α) στην ανάπτυξη της παρατηρητικότητας και της φαντασίας, που συμβάλλουν αποφασιστικά στην εικαστική έκφραση, β) στην θεωρητική και στην πρακτική κατάρτιση των φοιτητών σε ο, τι αφορά στη μεθόδευση και γ) στην οργάνωση δραστηριοτήτων της εικαστικής δημιουργίας γενικά και ειδικά κατά την προσχολική ηλικία. Το μάθημα έχει ως κύριο σημείο την ανάπτυξη της εικαστικής δημιουργίας των φοιτητών ως μελλοντικών εκπαιδευτικών της προσχολικής ηλικίας. Οι φοιτητές καθοδηγούνται σε συμβολικές, ρεαλιστικές και συναισθηματικές εικαστικές αναπαραστάσεις. Όλες οι συναντήσεις, ολοκληρώνονται με εφαρμογές και αξιολογήσεις διδακτικών δραστηριοτήτων και στρατηγικών για συγκεκριμένα παραδείγματα εννοιών και φαινομένων της εικαστικής δημιουργίας.

Μαθησιακά Αποτελέσματα: Στο πλαίσιο του μαθήματος οι φοιτητές/τριες αναμένεται να:

• Γνωρίσουν την αποτελεσματικότητα των βασικών μεθόδων εικαστικής δράσης.
  • Κατανοήσουν το ρόλο της παρατήρησης και της φαντασίας και την ανάπτυξή τους  ως βασικούς παράγοντες των εικαστικών δημιουργιών.
  •  Αντιλαμβάνονται και σχεδιάζουν τις μορφές: του ανθρώπου, των ζώων, των φυτών κ.ά. ως βασικά θέματα των εικαστικών τεχνών και ειδικά των παιδικών έργων.
  •  Συγκρίνουν και αξιολογούν κριτικά την σχεδιαστική τους έκφραση και ανάπτυξη.
  • Συνδέσουν τις δραστηριότητες των εικαστικών με άλλες μαθησιακές περιοχές.

Αξιολόγηση: Οι φοιτητές αξιολογούνται υποχρεωτικά: α) από τις δραστηριότητες που εφαρμόζονται σε κάθε συνάντηση του μαθήματος (ατομικός φάκελος από εικαστικά έργα ) και β) από τις γραπτές εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου. Επίσης οι φοιτητές μπορούν να ασχοληθούν και με επιλεγόμενες εργασίες διερεύνησης.

Διδακτική Μεθοδολογία: Συζήτηση- εργαστηριακές ασκήσεις βιωματικής κατανόησης - εισαγωγή θεωρητικών ζητημάτων – αξιολόγηση και αναστοχασμός.

eikastiki_paidagogiki.pdf161.14 KB