Φροντιστήριο νεοελληνικής γλώσσας

Διδάσκων:
Μότσιου Ελένη

Περιγραφή του μαθήματος - στόχοι

Σκοπός του φροντιστηριακού μαθήματος είναι, με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος, οι φοιτητές/-τριες να αποκτήσουν βασικές γνώσεις και δεξιότητες της νεοελληνικής γλώσσας και να εξοικειωθούν με την παραγωγή γραπτού λόγου, να είναι σε θέση να δομούν ορθά απλά επιστημονικά και πιο ειδικά κείμενα, συγκροτώντας τα ολοκληρωμένα από άποψη σύνταξης, δομής, περιεχομένου, λεξιλογίου, τεκμηρίωσης. Επίσης, να είναι σε θέση να καταρτίσουν μια ολοκληρωμένη επιστημονική εργασία/άρθρο/μελέτη προς δημοσίευση τηρώντας βασικές προδιαγραφές και απαιτήσεις (περιεχόμενα, πρόλογος, εισαγωγή, βιβλιογραφία, παράρτημα, ευρετήρια κ.ά.).

Μαθησιακά αποτελέσματα:

Οι φοιτητές/-ιες με την ολοκλήρωση του φροντιστηριακού μαθήματος θα μπορούν:

• Να αναπτύξουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στη συγγραφή ενός κειμένου όπου θα εφαρμόζονται οι βασικές αρχές του επιστημονικού λόγου
  •  Να γνωρίσουν και να εφαρμόζουν τη διάρθρωση μιας σύντομης αλλά και μια εκτενούς επιστημονικής εργασίας
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες όσον αφορά την αναζήτηση, την κριτική επιλογή και σε βάθος πραγμάτευση της επιστημονικής βιβλιογραφίας
  • Να είναι σε θέση να χρησιμοποιούν σωστά τις παραπομπές και να καταγράφουν τις βιβλιογραφικές τους αναφορές σύμφωνα με συγκεκριμένο βιβλιογραφικό σύστημα
  • Να γνωρίζουν να καταρτίσουν όλα τα μέρη μιας επιστημονικής εργασίας (εισαγωγή, περιεχόμενα, πίνακες, παραρτήματα κ.ά.)

Αξιολόγηση: Η αξιολόγηση του μαθήματος περιλαμβάνει: γραπτές ασκήσεις που θα γίνονται μέσα στην τάξη και εκπόνηση γραπτού επιστημονικού κειμένου.

Διδακτική Μεθοδολογία: Διαλέξεις, συζητήσεις και ασκήσεις γραπτού λόγου

frontistirio_neoellinikis_glossas.pdf181.76 KB