Σκοπός του Τμήματος

Βασικός σκοπός του ΠΤΠΕ είναι η εκπαίδευση των φοιτητριών και των φοιτητών σύμφωνα με το μοντέλο του εκπαιδευτικού που ερευνά, στοχάζεται, αξιολογεί και αυτοαξιολογείται, δημιουργεί και σχεδιάζει, ώστε οι απόφοιτοί μας να διαθέτουν υψηλού επιπέδου ερευνητικές και επαγγελματικές δεξιότητες που να τους καθιστούν ικανούς να ανταποκρίνονται με υπευθυνότητα και επάρκεια στον πολυσύνθετο παιδαγωγικό και διδακτικό τους ρόλο, καθώς και στις μελλοντικές επιστημονικές και επαγγελματικές εξελίξεις. Προτεραιότητα, λοιπόν, στο Τμήμα αποτελεί η κατάρτιση στοχαζόμενων εκπαιδευτικών που δεν επαφίενται σε, συχνά επικρατούσες, παραδοσιακού τύπου παραδοχές, αλλά στο πλαίσιο μιας διαρκούς προσωπικής αναζήτησης επιχειρούν: (α) την εμβάθυνση στο σύνθετο φαινόμενο της παιδαγωγικής και εκπαιδευτικής διαδικασίας, με σκοπό την προαγωγή της γνώσης σε ζητήματα εκπαίδευσης και διδακτικής, (β) την ανάπτυξη σύγχρονων και ευέλικτων περιβαλλόντων μάθησης με την υποστήριξη των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (Τ.Π.Ε.) και (γ) τη διασύνδεση της παιδαγωγικής θεωρίας με την έρευνα και την εκπαιδευτική πράξη στο πλαίσιο ανάπτυξης των διαδικασιών της διδασκαλίας και μάθησης, που αφορούν στην εκπαίδευση και αγωγή παιδιών προσχολικής και πρώτης παιδικής ηλικίας.